Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta Szangri-La



Autorem diety Szangri-La jest Seth Roberts, profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który wydał poradnik, pt. „Dieta Szangri-La. Jedz wszystko, nie głoduj, chudnij”. Nazwa tego poradnika przedstawia dokładnie podstawowe założenia diety Szangri-La.

Jednym z podstawowych pozytywów tej diety jest fakt, że jej autor testował ją na sobie, dzięki czemu odpowiednio „dostrajał” ją według własnych spostrzeżeń. Mało tego, w trakcie jej budowania, często brał pod uwagę konstruktywne uwagi bloggerów, osób wypowiadających się na temat jego diety w internecie.

Dieta autorstwa Robertsa opiera się na teorii punktu odwołania. Punkt ten jest miejscem, w którym ciało chce mieć określoną wagę. W myśl założenia punktu odwołania, ciało, aby zachować daną wagę zwiększa, bądź zmniejsza odczucie głodu. Głównym założeniem diety jest takie podejście do odchudzania, by było ono jak najbardziej zbliżone do własnego punktu odniesienia.

shangri

W swej książce Roberts przedstawia także teorię kalorii, które są powiązane ze smakiem. Mianowicie przekonuje on czytelnika do tego, iż to smakowitość jedzenia wpływa na kontrole naszego punktu odniesienia. Jeżeli jedzenie nam smakuje, to możemy być przekonani, iż nasze ciało nabiera wagi. Natomiast w przypadku, gdy jedzenie nie jest smakowite, obniżamy nasz punkt odniesienia, co pozwala nam chudnąć.

Założenia diety wykształciły się dzięki z bliższemu zbadaniu dziejów kiedy to człowiek nie posiadał stałego dostępu do jedzenia. W czasach w których żyli pierwsi ludzie mieli oni okresy naprzemienne w których albo posiadali bardzo dużą ilość jedzenia, albo nie posiadali go wcale i głodowali. To spowodowało, iż organizm ludzki musiał się przystosować to do takich warunków. Metabolizm człowieka pierwotnego zwalniał wtedy, gdy on głodował. Tym samym zmniejszał się punkt odniesienia do niższej wagi. W okresie kiedy jedzenia było dużo, punkt odniesienia podnosił się, a tym samym apetyt wzrastał.

Dieta Robertsa opiera się przede wszystkim na jedzeniu produktów, które posiadają mdły smak lub są w naszych oczach niesmaczne. To spowoduje oddalenie naszego punktu odniesienia, a tym samym rozpoczęcie procesu spalania zbędnych kalorii.

W trakcie swych eksperymentów z dietą Roberts dostrzegł, że najlepsze efekty odchudzające w jego przypadku, przyniosło podjadanie między posiłkami małej ilości oliwy z oliwek, surowe jajo, czy niewielką ilość rozpuszczonej w wodzie fruktozy.

Oceń dietę