Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta startowa



Nie chcesz już więcej stosować rygorystycznej diety? Chcesz jeść wszystko i jednocześnie chudnąć? Jeżeli na te pytania odpowiadasz twierdząco to znak, że ta dieta jest przygotowana z myślą o tobie. Twórcą diety jest francuz, doktor Alain Delabos. W myśl jego teorii należy odżywiać się zgodnie z zegarem biologicznym. To spowodowuje, iż będziesz mogła jeść to, na co masz ochotę.

Podstawowe zasady tej diety są znane wszystkim, którzy mieli jakąkolwiek styczność z dietetyką, z odchudzaniem. Na początek dnia należy zjeść solidne śniadanie. W ciągu dnia możesz jeść dużo, natomiast wieczorem mało. Dieta zakłada, iż rankiem z powodzeniem możesz delektować się tłustymi produktami jak masła, czy sery. Wieczorem natomiast posiłek musi być lekki. W trakcie stosowania tej diety istotne jest pamiętanie o czasie. Śniadanie jemy maksymalnie godzinę po przebudzeniu się. Z kolei przed snem, na około 2-3 godziny, nie jemy nic.


Start

Kolejną istotną zasadą jest to, co i kiedy jemy. Poszczególne pory dnia przypisuje się danym produktom, które można wtedy spożywać. Kuracja ma za zadanie w ten sposób usunąć jak najwięcej z naszego organizmu wody i tłuszczu przy jednoczesnym zadbaniu o masę mięśniową.

W trackie dobierania porcji dla siebie, należy pamiętać o tym, iż są one określane z wykorzystaniem parametru naszego wzrostu liczonego w centymetrach. Obliczenia są banalnie proste. Jeśli chcesz sprawdzić, jaką porcję sera zjeść na śniadanie, to musisz tylko od swojego wzrostu odjąć liczbę 100. Pozostała liczba to waga produktu w gramach.

Przykład: dla osoby o wzroście 178cm: 178-100=78 [gramów].

Oznacza to, że ta osoba może zjeść 78g sera na śniadanie.

Co i kiedy jeść?


I posiłek – śniadanie musi być bogate w kwasy tłuszczowe oraz wolno przyswajalne cukry, które posiadają indeks glikemiczny poniżej 55 IG. Jest to posiłek o dużej wadze, gdyż to on przyczynia się do budowy ścian komórek, które składają się z lipidów. Zjedzenie solidnego śniadania daje nam energię do południa. Ten posiłek musi być najbardziej kaloryczny. To powoduje, że z powodzeniem jeść możesz jajko z chlebem pełnoziarnistym i masłem, sery, wędliny. Istotne jest to, że sery możesz jeść w dowolnej postaci, począwszy od miękkich, poprzez twarde, aż na pleśniowych skończywszy. Nie musisz wtedy zerkać na etykiety i sprawdzać zawartości tłuszczu. Staraj się jednak wtedy nie jeść jogurtów, czy też twarogu. Te posiadają w swym składzie galaktozę, tak zwany cukier mleczny. Jest on szybko przyswajalny i powoduje wahania poziomu glukozy w krwi. Sery możesz zastąpić baleronem, szynką, czy jajkiem. Pamiętaj, aby każdego dnia na śniadanie spożyć łyżkę oliwy. Możesz nią nasączyć chleb. Wtedy łatwiej będzie ci ją spożyć. Do śniadania możesz spożywać pieczywo. Trzymaj się zasady, by jego waga wynosiła tyle, ile połowa porcji sera. Najlepiej jeść wtedy chleb pełnoziarnisty, pieczywo chrupkie. Na śniadanie pić możesz kawę, herbatę, wodę mineralną. Istotne jest to, by nie dodawać do nich cukru, miodu, mleka, czy sztucznych słodzików. Pamiętaj, że dodanie nawet kropli mleka niweczy efekty kuracji.

II posiłek – na obiad wskazane jest mięso. W tym przypadku również jego ilość określamy z pomocą naszego wzrostu. Zasada jest taka, że jemy tyle gram mięsa, ile mierzymy, czyli w naszym przypadku jest to 178g mięsa przy wzroście 178cm. Jako dodatek do mięsa z powodzeniem spożywać można produkty zawierające skrobię, czyli makarony, warzywa strączkowe, ziemniaki, ryż, czy kaszę. Trzymamy się tutaj również obliczeń związanych ze wzrostem. Wygląda to następująco:

  • Wzrost 150cm i mniej – 1 łyżka stołowa (ryż, kasza, makaron, itd.)
  • Wzrost 160cm – 2 łyżki stołowe
  • Wzrost 170cm – 3 łyżki stołowe
  • Wzrost 180cm – 4 łyżki stołowe
  • Wzrost 190cm i więcej – 5 łyżek stołowych

Ten posiłek przygotowywać możesz wykorzystując różne metody, to jest piekąc, dusząc, smażąc. Na koniec istotna zasada, którą warto mieć na uwadze. Pamiętaj, że jeśli jesteś głodna i chcesz zwiększyć porcję obiadu, to zwiększ ilość mięs lub ryb, nie produktów zawierających skrobię.

III posiłek – ten posiłek ma być mniejszy od pozostałych dwóch wcześniej opisanych. Podwieczorek powinien być wolny od tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i białek. Tutaj preferowane są produkty pochodzenia roślinnego takie jak oliwki, awokado, orzechy laskowe, pestki dyni, czy słonecznika. To one pozwolą ci zahamować apetyt, który na pewno zwiększy się wieczorem. Podwieczorek to też świetna pora na owoce. Zjeść wtedy musisz co najmniej 250g różnych owoców. Może to być w formie chociażby sałatki owocowej. Jeżeli nie dysponujesz w danej chwili świeżymi owocami, możesz zastąpić je suszonymi. Świetnie nadają się morele, rodzynki, daktyle, śliwki, itd. Mamy dobrą wiadomość dla fanów smakołyków, słodkości. To na podwieczorek można spożywać czekoladę. Najlepiej, by była to czekolada gorzka, ciemna, która posiada jak największą zawartość kakao (minimum 52%). Nie zjedz jej jednak więcej niż 40g. By wytrwać w diecie pozwól sobie raz lub też dwa razy w tygodniu na porcję konfitur, czy słodyczy takich jak chałwa, krem kokosowy.

IV posiłek – w przypadku tego posiłku trzymaj się zasady: im mniej, tym lepiej. Jeżeli nie odczuwasz głodu, nie jedz wcale. Najlepiej, aby wtedy spożywać ryby. Idealny będzie pstrąg, łosoś dorsz lub owoce morza jak małże, krewetki. W przypadku tego posiłku porcje dobierasz tak samo, jak to było przy śniadaniu. Wielkość porcji to wynik odjęcia liczby 100 od swojego wzrostu. Na kolację możesz również spożywać warzywa, zarówno gotowane, jak i też surowe. Mogą być one spożywane w formie surówek, jak i też sałatek z sosen vinegret.

W trakcie stosowania diety startowej możesz wspomóc się suplementami diety. Rano na śniadanie połknij 1-2 kapsułek preparatu wielowitaminowego. Dokładna ilość powinna być podana na opakowaniu. Przed przystąpieniem do podwieczorku należy spożyć torebkę preparatu białkowego. Może to być chociażby koncentrat białka serwatki. Środek ten pobudza organizm do produkcji serotoniny, która pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz nasze samopoczucie.

Oceń dietę