Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta proteinowa (białkowa, dukana)Plan żywieniowy opracowany przez doktora Pierra Dukana, czyli dieta proteinowa, cieszy się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Jest to program, który można stosować przez całe życie – posiłki są odpowiednio zbilansowane i bogate w składniki odżywcze i, co najważniejsze, osoby stosujące tę dietę nie muszą liczyć przyjmowanych kalorii ani odmierzać ilości spożywanych posiłków. Na czym polega plan protal i co możemy osiągnąć dzięki jego stosowaniu – poniżej przedstawimy najważniejsze informacje na ten temat.

Dieta proteinowa składa się z czterech faz: ataku, naprzemiennej, utrwalenia i definitywnej stabilizacji. Pierwszy etap opiera się na spożywaniu głównie chudego mięsa i nabiału. Chociaż sposób ten przypomina w działaniu nagłą głodówkę, nasz organizm jest zaopatrywany we wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. „Czyste” proteiny, które przyspieszą proces metabolizmu, znaleźć można w chudym mięsie, chudych wędlinach, odtłuszczonym nabiale, rybach, drobiu bez skórki, podrobach, jajach i owocach morza. Aby urozmaicić menu, dopuszcza się spożywanie korniszonów, cytryny, pobudzających trawienie przypraw, musztardy, soli i octu. Na bazie tylko i wyłącznie wyżej wymienionych produktów tworzymy pełnowartościowe posiłki nie ograniczone pod względem ilości. Faza ataku trwa pięć dni i przynosi efekty w postaci znacznej utraty wagi, co mobilizuje do kontynuowania diety.


Etap naprzemienny opiera się na jadłospisie fazy pierwszej urozmaiconym o surowe lub gotowane warzywa. Należy jednak pamiętać, aby po pięciu dniach stosowania „urozmaiconego” menu, na kolejne pięć dni powrócić do „czystych protein” i tak w kółko, aż do momentu, gdy osiągniemy upragnioną wagę.

Faza utrwalenia jest najważniejszym etapem diety, bowiem pozwala uniknąć efektu jojo. Zaleca się stosować ją proporcjonalnie do zrzuconej wagi tj. 10 dni na każdy kilogram. Jadłospis można uzupełnić następującymi produktami: do 2 kromek chleba pełnoziarnistego dziennie, kilka plasterków sera dziennie, ziemniaki, makaron, ryż (jeden z tych produktów do 2 razy w tygodniu), owoce bez dużej zawartości cukru. Jeśli pozwolimy sobie na pełen obiad z przystawką i lampką czerwonego wina, powinniśmy na jeden dzień powrócić do menu z fazy ataku.

Etap definitywnej stabilizacji nie jest już typową dietą, lecz programem żywieniowym, który można stosować przez resztę życia. Możemy właściwie jeść normalnie, pamiętając o bogatych w nabiał śniadaniach i konieczności powrotu raz w tygodniu do menu z fazy ataku.

Dieta proteinowa to program bezpieczny (zostało to potwierdzone w badaniach klinicznych), wyjątkowo skuteczny (dowodem na to jest choćby przykład Jennifer Lopez, która schudła blisko 30 kilogramów stosując plan protal) i mało restrykcyjny. Ta metoda odchudzania przynosi też dodatkowe korzyści w postaci dobrego samopoczucia i zwiększenia życiowej energii. Jak wiec widzimy, protal jest idealnym wyborem dla osób dbających nie tylko o sylwetkę, lecz także zdrowie.

Więcej informacji o diecie proteinowej znajdziesz na stronie: www.dukanadieta.pl

A tutaj filmik pokazujący prawdziwe rezultaty osiągnięte dzięki zastosowaniu diety proteinowej:


Oceń dietę