Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta OxyOdpowiedzią na kontrowersje, jakie wywołała dieta Dukana, która była bardzo rygorystyczna i w niektórych przypadkach wywoływała negatywne skutki w organizmach osób ją stosujących jest dieta oxy. Trwa ona 3 tygodnie. Opiera się na trójfazowym systemie odchudzania. Kuracja składa się z trzech etapów, w których wykorzystuje się inne menu. Każdy z nich trwa tydzień.

Etapy diety

  • Pierwszy etap diety oxy tzw. FAT BURNING, wzmaga u osoby stosującej kurację najszybszy spadek masy ciała. W tym czasie spożywane są przede wszystkim posiłki bogate w białko. Istotne jest to, aby spożywać jedynie określone ilości białka, gdyż jego nadmierna ilość może stać się niebezpieczna dla zdrowia. Efekty dostrzegalne są praktycznie z dnia na dzień.
  • Drugi etap, tzw. STEP, ma za zadanie utrwalić osiągnięte efekty z fazy I i przyczynić się do zgubienia kolejnych kilogramów. Odbywa się to poprzez włączenie większej ilości protein pochodzących z roślin. Istotne jest to, aby stosunek białka roślinnego do zwierzęcego wynosił 50/50.
  • Ostatnia faza, tzw. BALANCE, to przede wszystkim stabilizacja. W trakcie tej fazy kuracjusz dba o ochronę przed efektem jojo. Ten etap, choć nie jest już tak efektywny, jeśli chodzi o zrzucanie kilogramów jak poprzednie, nadal jednak skłania organizm do zbijania wagi. W trakcie tego etapu zawartość węglowodanów, białek i tłuszczów winna być taka, jaką zaleca Instytut Żywności i Żywienia, czyli odpowiednio białko 15-20% ogólnej wartości energetycznej diety co w przeliczeniu na gramy wyniesie około 65-70g – norma dla osoby dorosłej.

Jednym z sekretów diety jest tzw. oxy shake, który poprawia samopoczucie wzmacnia jej efekty, usuwa toksyny z organizmu, jest bogaty w antyoksydanty i oczyszcza drogi moczowe.

Oxy shake:

  • 3 łyżki suszonej żurawiny,
  • 2 łyżki otrąb pszennych,
  • 1 szklanka kefiru (osoby nietolerujące laktozy kefir mogą zastąpić wodą).

Składniki należy dokładnie zmiksować.

Pomimo tego, że dietę należy według zaleceń stosować 3 tygodnie, to jednak w późniejszym czasie możemy ją powtarzać, np. w kolejnym miesiącu powtarzamy ją z wyłączeniem pierwszego etapu, natomiast w trzecim miesiącu możemy stosować już jedynie etap balance.

Produktami kluczowymi dla skuteczności diety są:

  • Żurawina suszona,
  • Pszenne otręby – osoby nietolerujące glutenu nie powinny używać otrąb pszennych, zalecane jest wówczas większe spożycie warzyw strączkowych, które są bogate w błonnik,
  • Kefir,
  • Warzywa strączkowe (groch, groszek, bób, fasola, fasolka szparagowa, cieciorka, ciecierzyca, soczewica)

W trakcie stosowania diety zaleca się spożywanie następujących warzyw i owoców: cukinii, sałaty, szpinaku, pomidorów, ogórków zielonych, szczypiorku, marchwi, kapusty, papryki, brokułów, cebuli, rzodkiewki, pora, czosnku, awokado, pietruszki, selera, jabłek, gruszek, malin, jagód, kiwi, pomarańczy.

Autorzy diety oxy zalecają także spożycie nabiału w postaci: kefiru, maślanki, serków ziarnistych, mleka 1,5%, sera mozarella, sera feta, serka homogenizowanego, jogurtu naturalnego.

Wśród mięs, ryb i wędlin, których spożycie jest zalecane w trakcie stosowania diety wymienia się: mięso z piersi kurczaka i indyka, dorsza, tuńczyka, łososia, soli oraz krewetki.

Skuteczność diety oparta jest również na wykorzystaniu produktów pełnoziarnistych takich jak: otręby pszenne, musli, kasza gryczana, ryż brązowy, płatki owsiane, pieczywo chrupkie.

Ponadto w trakcie stosowania diety dla jej urozmaicenia i wzbogacenia możemy stosować następujące produkty: sezam, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, przecier pomidorowy, zioła prowansalskie, musztarda, cynamon, pestki słonecznika.

Osoby stosujące dietę oxy średnio zrzucały przy niewielkiej nadwadze około 4 kg, natomiast przy znacznej około 8kg przez cały jeden okres trwania kuracji.

Oceń dietę