Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta makrobiotyczna
Początki diety makrobiotycznej sięgają już 1911 roku. Jej autorem jest George Oshawa. Opracował on podstawowe założenia diety w oparciu o starożytne przesłanki filozofii taoistycznej. Jej podstawowym założeniem jest przyjęcie, że świat składa się z dwóch pierwiastków: Yin oraz Yang. Pierwsza to energia żeńska, która jest skierowana na zewnątrz, druga natomiast to energia męska, która skierowana jest do wewnątrz. Odpowiednie odżywianie prowadzi do osiągnięcia harmonii pomiędzy Yin i Yang. Sprawdź zatem, w jaki sposób dieta makrobiotyczna może wspomóc cię w odchudzaniu, polepszyć nastrój.

Metoda makrobiotyczna jest niezwykle efektywną kuracją odchudzającą. Dzięki niej zrzucić można 10 kg w ciągu 10 dni. By dieta przyniosła odpowiednie rezultaty, w trakcie dnia powinno się przyjmować trzy posiłki, których bazą winna być gotowana kasza jaglana, jęczmienna lub ryż, zmielone, niełuskane ziarna zbóż – to jest żyto, pszenica, owies, jęczmień. Te produkty winny stanowić minimum 70% dziennego posiłku. Dieta, by nie była monotonna, winna być uzupełniana owocami i warzywami. Najlepiej, by spożywane przez nas warzywa miały dużą zawartość białka. Takową posiadają na przykład bób, soczewica, soja, czy fasola. Posiłki przyrządzane na potrzeby diety muszą skupiać w sobie cztery smaki: kwaśny, słodki, słony i gorzki. Po każdym dniu stosowania kuracji, dla lepszego efektu, powinno spożyć kiszoną kapustę.

Dieta makrobiotyczna, tak jak i każda inna, posiada listę produktów, których należy się wystrzegać. Podstawą jest świadomość, by nie przyjmować żadnych produktów przetworzonych. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju daniach konserwowych, pasteryzowanych, wzbogacanych substancjami pochodzenia chemicznego. Najlepiej, aby posiłki przygotowywane były ze składników pochodzenia ekologicznego. Dieta wyklucza również spożywanie mięs i wszelkiego rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli tłuszczy zwierzęcych, mleka, jaj, serów. W trakcie kuracji nie powinno się także pijać alkoholu, napojów gazowanych oraz herbaty.

Osoba podejmująca się diety może pić z powodzeniem wodę niegazowaną, naturalne przeciery warzywne, soki owocowe bez cukru, napary ziołowe, a także kawę zbożową. Dieta zakłada również, aby nie popijać posiłku. Najlepiej, by wszelkiego rodzaju płyny były przyjmowane co najmniej 20 minut po posiłku.

Zaprezentowana dieta ukazuje, iż w życiu powinniśmy przyjąć równowagę pomiędzy Yin i Yang. W żywieniu Yin to wszelkiego rodzaju słodycze, owoce i przetwory mleczne, natomiast Yang to jaja, mięso, sól. Te pierwsze rozleniwiają, obniżają motywację do działania, wpływają negatywnie na poziom naszej witalności. Z kolei te drugie wpływają na gwałtowność, nerwowość, agresywne zachowanie, podwyższają ciśnienie krwi. Równowaga pomiędzy przyjmowaniem obydwu typów pokarmów pozwala wypracować harmonię ciała i umysłu.

Efekty diety makrobiotycznej są bardzo duże ze względu na niewielką energetyczność przyjmowanych produktów. Skrupulatne trzymanie się diety powoduje uzyskanie zadowalających efektów.

Oceń dietę