Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta chronometryczna (księżycowa)Śniadanie królewskie, obiad książęcy, kolacja żebraka – dietę chronometryczną scharakteryzować można najkrócej właśnie tym staropolskim przysłowiem. Zwana jest także dieta księżycową, gdyż uwzględnia ona zmianę aktywności naszego organizmu w zależności od pory doby. Zasada jest tutaj prosta – to, co zjemy rano, możemy spokojnie spalić w ciągu dnia. Zaś produkty, po które sięgniemy wieczorem, po prostu odłożą się w naszym ciele pod postacią tłuszczu. Poniżej prezentujemy główne założenia programu chronometrycznego.

Ta informacja z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi jedzenia - podczas stosowania diety księżycowej, właściwie można jeść wszystko (oczywiście, umiar jest wskazany – przejadanie się z pewnością nie pomoże nam schudnąć). Należy tylko pilnować, aby dane pokarmy przyjmować tylko i wyłącznie o określonej porze dnia – nasz wewnętrzny zegar zaprogramowany jest bowiem tak, że rano możemy sobie pozwolić na inne produkty niż po południu i wieczorem. Jeśli zależy nam wiec na zrzuceniu zbędnych kilogramów, powinniśmy żyć w zgodzie z rytmem organizmu i dostarczać mu produktów, które będzie w danej porze dnia tolerował lepiej, niż w innej.

Księżyc

Przejdźmy do bardziej konkretnych informacji. W ciągu dnia powinniśmy spożywać trzy główne posiłki i skromny podwieczorek. Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, możemy sobie dodatkowo pozwolić na drugie śniadanie. Niezwykle istotnym zaleceniem diety jest nie omijanie żadnego posiłku. Jeśli np. zrezygnujemy ze śniadania, na obiad przyjmiemy zapewne zbyt dużą ilość tłuszczu, który zmagazynuje się w naszym organizmie. Zgodnie z regułami programu księżycowego, rano możemy zjeść, bez obaw i zagrożenia dla naszej sylwetki, kanapkę z kremem czekoladowym, podczas gdy wieczorem ta sama kanapka powędruje prosto w biodra, a tego właśnie chcemy uniknąć…

Podsumowując, tajemnicą diety chronometrycznej jest spożywanie bardziej kalorycznych produktów tylko i wyłącznie do południa. Po godzinie 14 powinniśmy szczególnie uważać na to, co jemy, a z wielu produktów lepiej po prostu wtedy zupełnie zrezygnować. Zgodnie z zasadami programu, do obiadu należy siadać przed godziną 14. Do tej pory powinniśmy dostarczyć organizmowi 70% dziennej dawki energii. Wszystko to, co zjemy w przeciągu 2-3 godzin przed snem, spowoduje dwa razy silniejsze magazynowanie się tłuszczu.

Przejdźmy teraz do efektów programu księżycowego. Nie powinniśmy spodziewać się szybkiego chudnięcia, co jednak nie oznacza, że dieta nie jest warta naszej uwagi. W ciągu miesiąca możemy zrzucić 2 do 3 kilogramów, jednak nie grozi nam szybki powrót dawnej, niechcianej wagi. Co więcej, ten plan żywieniowy jest zdrowy, odpowiednio zbilansowany i różnorodny. Bogaty jest we wszelkie niezbędne organizmowi składniki odżywcze, wiec można go bez obaw polecić każdemu. Jednakże, osoby cierpiące z powodu chorób endokrynologicznych i zaburzeń hormonalnych, powinny przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem. Plan chronometryczny może stanowić sposób odżywiania, który stosuje się przez resztę życia. Dobrze jest wspomóc program odpowiednią ilością ruchu, który usprawni trawienie i wpłynie korzystnie na kondycję, a także rzeźbę naszego ciała.

Co jeść o danej porze:

 • 07:00 – 10:00 - pieczywo, wędliny, tłuste mięso
 • 07:00 – 12:00 - kaloryczne owoce, suszone owoce (np. awokado, banany, figi, rodzynki, winogrona) orzechy, migdały, pestki dyni, pestki słonecznika
 • 07:00 – 16:00 – zboża i produkty zbożowe (np. kasze, makaron, płatki, ryż)
 • 07:00 – 17:00 – większość owoców (np. ananasy, arbuzy, grapefruity, gruszki, jabłka, kiwi, melony, morele, pomarańcze, truskawki)
 • 09:00 – 22:00 – chude mięso, jaja, produkty mleczne, ryby
 • 12:30 – 15:00 - buraki, brukselka, brokuły, suche rośliny strączkowe
 • 12:30 – 22:00 – pozostałe warzywa

Przykładowe menu:

Śniadanie (między godz. 07:00 a 10:00)

 • Wersja 1: ser , szynka indycza, sok owocowy bez cukru, kromka ciemnego pieczywa, herbata lub kawa (ze słodzikiem lub ewentualnie niewielką ilością cukru).
 • Wersja 2: jajo na miękko, 2 kromki ciemnego pieczywa z białym serem, sok owocowy, herbata lub kawa.

Obiad (między godz. 13:00 a 14:00)

 • Wersja 1: spaghetti z pomidorowo warzywnym sosem, naturalny, bezcukrowy jogurt.
 • Wersja 2: soczewica gotowana, ser żółty.
 • Wersja 3: cielęcy kotlet z warzywną sałatką.
 • Wersja 4: risotto z warzywami, ser biały.

Podwieczorek (około godz. 16:00)

 • Wersja 1: 2 jabłka, kawałek sera białego.
 • Wersja 2: 2 pomarańcze, 4 herbatniki.

Kolacja

 • Wersja 1: duszony w jarzynach królik, zielona sałata.
 • Wersja 2: jajo na miękko, zupa mleczna.
 • Wersja 3: pierś z kurczaka, gotowane na parze kabaczki.
 • Wersja 4: ryba z rusztu z dodatkiem gotowanych warzyw, jogurt.

Oceń dietę